Přejít na obsah

SOCIÁLNĚ DEMOKRATICKÉ ŽENY

Thajsko bude mít historicky první premiérku


V parlamentních volbách v Thajsku vyhrála opozice. Strana Pro Thajce získala 260 z celkového počtu 500 parlamentních křesel. Premiérkou se tak poprvé v historii země stane žena - čtyřiačtyřicetiletá Jinglak Šinavatrová.

Dosavadní předseda vlády Apchisit Vedžadžíva, jehož Demokraté získali necelých 170 mandátů, už přiznal porážku a budoucí šéfce kabinetu poblahopřál.


Děkuji lidem, kteří přišli k volbám,“ prohlásila vítězná Jinglak Šinavatrová. Budoucí premiérka zároveň uvedla, že její bratr sesazený vojenským pučem v roce 2006 jí po oznámení výsledků volal a poblahopřál se slovy, že jí čeká těžká práce.


Experti v této souvislosti diskutují, do jaké míry budou příští rozhodnutí předsedkyně vlády její vlastní nebo zda bude jen prodlouženou rukou Tchaksina Šinavatry.


Dosavadní předseda vlády Apchisit Vedžadžíva už prohlásil, že jeho Demokraté přejdou do opozice. Zároveň dodal, že si přeje jednotu a usmíření země, kterou v uplynulých pěti letech zmítaly nepokoje i násilné protesty.


Zdroj: Český rozhlas, 3. 7. 2011, dostupné z: http://www.rozhlas.cz/zpravy/asieaustralie/_zprava/thajsko-bude-mit-historicky-prvni-premierku--916618Poslat emailem
Vytisknout
Nahoru